uvádí...
Czech & Slovak Sustainability Summit, 10. 4. 2025, Cubex Centrum Praha

Sustainability Star 2024

Zasloužené uznání za nejlepší udržitelné projekty

Sustainability Star – Hvězdy udržitelnosti 2024

Realizace úspěšného projektu udržitelnosti vyžaduje čas, energii a odhodlání. A nakonec by se měl dostavit nejen přínos pro životní prostředí či společnost, ale i uznání pro ty, kteří projekt uskutečnili. Toto uznání přichází v podobě ocenění Sustainability Star, které se udělilo deseti nejlepším udržitelným projektům, které vybrala Vědecká rada druhého ročníku Czech & Slovak Sustainability Summitu.

Fotografie z ceremonie

Gratulujeme letošním vítězům!

ALZA.CZ: EKOBALENÍ V ALZE – CESTA K BEZOBALOVÉ LOGISTICE

Projekt Nebalení v Alze, který transformuje přístup ke zbytečným obalovým materiálům v logistice, se spustil v červenci 2022 v Česku a na Slovensku. Jeho prostřednictvím se společnost snaží dosáhnout vize „Jediný udržitelný obal je žádný obal“. Ve firmě zjednodušují procesy, eliminují nadbytečné obaly a šetří náklady. Opatření zahrnuje omezení obalů zboží do AlzaBoxů a firemní pobočkové sítě, kdy se balí zásilky s více než čtyřmi položkami. Standardně se používají plastové stohovatelné přepravky, které jsou stále v oběhu. Tímto způsobem firma ušetřila téměř 78 tun plastu, měsíčně pak 4,3 tuny obalového materiálu.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

CLASSIC OIL: RECYKLACE POPRVÉ PORÁŽÍ SPALOVÁNÍ V LIKVIDACI NEMRZNOUCÍCH KAPALIN

Většina energetických systémů využívá nemrznoucí směsi, které s časem ztrácejí své vlastnosti a mění se v nebezpečný odpad. Avšak nejcennější složka – glykol – má schopnost být opakovaně využíván. S inovativní technologií dokáže firma tyto směsi recyklovat do čistého vodného roztoku glykolu s více než 90 % materiálovou výtěžností. Tento přístup není jen ekologicky prospěšný, ale díky nízké energetické náročnosti také ekonomicky efektivní. Recyklací navrací do oběhu velké množství cenného materiálu, snižují závislost na mimoevropských surovinách a redukují emise CO2 spojené s jejich výrobou.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

ČESKÁ KRAJINA: REZERVACE VELKÝCH KOPYTNÍKŮ

Projekt obnovuje přírodu prostřednictvím přirozené pastvy velkých kopytníků (zubr, divoký kůň, zpětně šlechtěný pratur). Pastva velkých kopytníků obnovuje krajinu lépe a rychleji než pastva hospodářských zvířat nebo kosení. Navíc jsou velcí kopytníci atraktivní pro veřejnost a pomáhají vytvářet vztah lidí k přírodě, působí jako lékaři nemocné krajiny. Dokážou odstraňovat hrubé a málo úživné druhy trav, které běžná domácí ani lesní zvířata nespásají, a uvolňují prostor pro vzácné květiny a na ně vázané motýly. Výsledkem je obnova biologické rozmanitosti přírodních kvetoucích luk, která nemá v Česku obdoby. Projekt je zároveň edukativní a upozorňuje na účinnější způsoby boje se změnami klimatu (pastevní ekosystémy velkých kopytníků váží o 50 % více uhlíku než všechny lesy na planetě). Projekt slouží jako příklad dobré praxe, po jeho vzoru vzniklo dalších 14 rezervací po celé ČR. Inovativně využívá digitální technologie.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

DECATHLON: OPAKOVANĚ POUŽITELNÉ OBALY PRO E-COMMERCE

Iniciativa opakovaně použitelných obalů byla spuštěna v dubnu 2023 a následně se rozšířila na 60 % všech online objednávek zpracovaných ve skladu společnosti. Od dubna do prosince 2023 vedl projekt ke snížení spotřeby jednorázových lepenkových obalů o 65 tun, což znamená významný krok v závazku firmy k udržitelným postupům balení. Propagací oběhového hospodářství se Decathlon snaží snížit ekologickou stopu a zvýšit povědomí zákazníků o důležitosti odpovědné spotřeby. Znovu použitelné tašky jsou nejen ekologické, ale také plně recyklovatelné. Každý pytel je vyroben z materiálů pocházejících z recyklovaných PET lahví (využívá přibližně 15 lahví), což přispívá ke snížení plastového odpadu.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

GOPALL, STABILPLASTIK A PENNY MARKET: POOLINGOVÁ PŮLPALETA Z RECYKLÁTU

V roce 2023 implementoval Gopall poolingovou půlpaletu z plastového recyklátu společnosti Stabilplastik. Prvním, kdo ji certifikoval pro dodávky zboží, bylo PENNY. Cíl spočívá v nahrazení půlpalety typu Düsseldorf, které mají nízkou životnost, jejich opravy jsou nákladné a technicky složité. Zapojení do poolingového systému omezilo i počet palet potřebných pro oběh a snížilo uhlíkovou zátěž díky redistribuci palet dodavatelům. Z LCA vyplývá, že plastová paleta je stonásobně účinnější než dřevěný ekvivalent. Na její výrobu se použilo přes 17 t plastového odpadu, který by skončil na skládce nebo ve spalovně.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

KOKOZA A CENTRUM ČERNÝ MOST: KOMUNITNÍ ZAHRADA CENTRUM ČERNÝ MOST

Komunitní zahrada Centra Černý Most vyrostla jako jedno z opatření na zmírnění dopadů klimatických změn. Původní travnatá plocha o rozloze přibližně 800 m2 se proměnila na komunitní zahradu s pěstitelskou plochou 45 m2 ve vyvýšených záhonech, doplněnou o další záhony s bylinami, stromy a jedlými a medonosnými keři. Dešťová voda shromážděná ze střechy centra je zachycována do nádrží a následně využívána k zavlažování celé zahrady. K zpracování bioodpadu slouží tříkomorový kompostér, jehož kapacita umožňuje ročně zpracovat až 3000 kg bioodpadu v rámci asi 50 rodin.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

PANATTONI CZECH REPUBLIC DEVELOPMENT: PANATTONI PARK CHEB SOUTH – HALA AUTODOC, NEJZELENĚJŠÍ BUDOVA NA SVĚTĚ

Logistická hala Autodoc v Panattoni Parku Cheb South není jen průmyslovým objektem, ale i výjimečnou odezvou na ekologické výzvy současnosti. Drží titul nejzelenější průmyslové budovy na světě s certifikací BREEAM 2016 New Construction na úrovni Outstanding a rekordním skóre 94,2 %. Panattoni Park Cheb South, který vznikl na brownfieldu v areálu bývalých strojíren, sestává ze šesti budov, přičemž ohodnocení Outstanding mají dvě z nich – Autodoc a Kaufland eCommerce Fulfillment. Hala, kterou společnost Autodoc využívá jako distribuční centrum, je doslova prošpikována udržitelnými prvky. Za přísných ekologických opatření probíhala už samotná výstavba, více než 85 % stavebního odpadu bylo využito přímo v areálu, bez nutnosti skládkování.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

PRAŽSKÉ VODOVODY A KANALIZACE: BIOMETAN – VYUŽITÍ KALOVÉHO PLYNU NA ÚČOV PRAHA

V roce 2023 byla dokončena akce „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, která umožňuje diverzifikaci využití kalového plynu (resp. bioplynu), produkovaného z procesu čištění odpadních vod (mimo kogenerační jednotky) na Ústřední čistírně odpadních v Praze, a to konkrétně pro produkci biometanu a jeho následné vtláčení do pražské plynovodní sítě. Srdcem technologie je membránová separace. Účelem zakázky bylo postavit a ověřit pilotní jednotku pro úpravu bioplynu městské čistírny odpadních vod na biometan, který je kompatibilní se zemním plynem, a potvrdit využití této technologie pro budoucí uplatnění v širším měřítku pro nakládání s bioplynem městských čistíren odpadních vod.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

URBANITY DEVELOPMENT: URBANITY CAMPUS TACHOV

Jde o první projekt v České republice, který získal certifikaci BREEAM Communities pro udržitelné čtvrti měst a dosáhl nejvyššího hodnocení ve střední a východní Evropě. Historie současného kampusu sahá do roku 1967. Původní budovy byly v zrekonstruovány za plného provozu nájemců v kombinaci s novou výstavbou na nevyužitém území. Klienti mají možnost využívat střešní FVE v kombinaci s bateriovým úložištěm a nabíjecími stanicemi pro elektromobily. Součástí projektu je také již otevřená dětská skupina, závodní lékař, relax zóny či například budky pro ptactvo, které vyrobili studenti místní SPŠ v rámci svojí praxe. Projekt byl projednáván s místní komunitou a spolky a těší se podpoře místní samosprávy. Budoucí koncept bude ještě doplněn o ubytování hotelového typu, jídelnu a plnohodnotnou mateřskou školu pro veřejnost.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

VODAFONE CZECH REPUBLIC: VYUŽITÍ ZBYTKOVÉHO TEPLA Z DATOVÉHO CENTRA K VYTÁPĚNÍ KANCELÁŘÍ

V době, kdy rostou nejen ceny energií, ale i nároky na ekologii, společnost Vodafone zcela odstřihla od plynu část mimopražských prostor. Firma tímto krokem snížila celkovou spotřebu plynu o 12 % a šetří tak nejen náklady, ale i přírodní zdroje. Pracovníci z technologického oddělení společnosti přišli s nápadem instalovat v datovém centru tepelné čerpadlo a dosud nevyužité přebytečné teplo nově využívat pro přilehlé kanceláře a pracovní hub, které byly dosud vytápěny plynovou kotelnou. Projekt s využitím tepelného čerpadla získává teplo z ohřátého vzduchu z IT a telekomunikačních zařízení do rozvodů topení v celé budově. Díky tomu bylo možné zcela ukončit spalování plynu v jedné z velkých lokalit firmy.

Videozáznam prezentace projektu najdete ZDE.

Hlavním mediálním partnerem ocenění Sustainability Star 2024 je společnost Active Radio.